COVID-19
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku
z wystąpieniem COVID-19 obowiązujące
w Przedszkolu w Izbicku
Przyprowadzanie i odbiór dzieci z przedszkola
- Na teren budynku przedszkola wpuszczani są rodzice bezpośrednio do szatni, z której pod opieką pracownika przedszkola dziecko odprowadzane jest do sali. Jeden rodzic wchodzi z jednym dzieckiem.
- Przed wejściem do szatni rodzice zobowiązani są do dezynfekcji rąk płynem umieszczonym bezpośrednio przy wejściu oraz w założonej na twarzy maseczce ochronnej.
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie zdrowe dziecko, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do przedszkola powinny być przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka.
- Dziecko nie może wnosić do budynku przedszkola zabawek ani innych przedmiotów.
- Pracownik dba o to, by dziecko po wejściu do przedszkola umyło ręce mydłem antybakteryjnym, a następnie odprowadza je do sali, w której dziecko będzie odbywało zajęcia.
- Pracownik wyznaczony do odbioru dzieci od rodziców dba o to, by dzieci z różnych grup nie stykały się ze sobą.
- Odbiór dziecka następuje po podaniu przez rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej imienia i nazwiska dziecka pracownikowi przedszkola przy drzwiach wejściowych do budynku.
- Opuszczając placówkę dziecko odprowadzane jest do rodzica/opiekuna prawnego/osoby upoważnionej przez pracownika przedszkola, który oczekuje na dziecko w szatni, maksymalnie 5 rodziców.
- W przypadku gdy dzieci przebywają na placu zabaw, rodzic/opiekun prawny/osoba prawna odbiera dziecka bezpośrednio z ogrodu.
- Do maximum ogranicza się przebywanie osób trzecich na terenie placówki. Jeżeli istnieje taka konieczność osoba ta musi zachować zalecane środki ochronne (dezynfekcja rąk lub rękawiczki oraz maseczka ochronna).
Żywienie
- Przedszkole zapewnia wyżywienie dzieciom w czasie ich przebywania na terenie placówki.
- Posiłki przygotowywane są przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
- Pracownicy kuchni:
- Dezynfekują ręce przed każdym wejściem do pomieszczenia, gdzie przygotowywane są posiłki;
- Myją ręce:
- przed rozpoczęciem pracy,
- przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia, ugotowana, upieczona, usmażona,
- po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,
- po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,
- po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,
- po skorzystaniu z toalety,
- Myją ręce zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych;
- Odbierając produkty dostarczane przez osoby z zewnątrz, zakładają rękawiczki oraz maseczki ochronne;
- Wyrzucają rękawiczki i wszelkie opakowania, w których zostały dostarczone produkty do worka na śmieci i zamykają go szczelnie; jeśli rozpakowanie produktu w danym momencie nie jest możliwe lub musi on pozostać w opakowaniu, pracownik kuchni myje je, dezynfekuje ;
- Przygotowując posiłki zachowują od siebie bezpieczny dystans zgodny z obowiązującymi przepisami;
- Po zakończonej pracy, dezynfekują blaty kuchenne oraz inne sprzęty, środkami zapewnionymi przez dyrektora przedszkola;
- Myją naczynia, sztućce w zmywarce w temperaturze 60 stopni C° przy użyciu detergentów do tego służących/wyparzają naczynia i sztućce, którymi były spożywane posiłki.
- Posiłki dla dzieci odbierane są z kuchni i rozwożone na teren przedszkola.
- Dzieci z grup młodszych posiłki spożywają przy stolikach w swoich salach, z grup starszych na stołówce. Po skończonym posiłku wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekują powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska), przy których spożywane były posiłki.
- Posiłki dzieciom podają wyznaczone osoby.
Wyjścia na zewnątrz
- Przedszkole może organizować wyjścia poza teren przedszkola. W takim wypadku należy dostosować się do aktualnych wytycznych GIS związanych z korzystania przez grupę z terenów poza terenem danego obiektu.
- W przypadku gdy pogoda na to pozwoli, dzieci będą korzystały z placu zabaw i spacerów z zachowaniem aktualnych wytycznych GIS.
- Zaleca się, aby pobyt dzieci na świeżym powietrzu wykorzystać w maksymalnym stopniu.
- Na placu zabaw mogą przebywać jednocześnie wszystkie grupy /5 grup liczy przedszkole/, przy czym opiekunowie zapewniają, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą. Dzieci będą przebywały w wyznaczonych sektorach.
- Urządzenia znajdujące się na terenie placu zabaw na zakończenie każdego dnia pracy są dezynfekowane.
- Plac zabaw zamknięty jest dla rodziców/opiekunów prawnych/osób upoważnionych do odbioru dzieci i innych osób postronnych.
Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19
- W przedszkolu wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe. Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
- Jeżeli zaistnieje taka konieczność, za zgodą rodziców dokonuje się pomiaru temperatury ciała dziecka, przy pomocy termometru bezdotykowego. Dla każdej grupy - jeden termometr, dezynfekowany po każdym użyciu.
- W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – służy do tego specjalnie przygotowane pomieszczenie.
- Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
- Wychowawca lub inny nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem kontaktuje się niezwłocznie – telefonicznie z rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami dziecka i wzywa do niezwłocznego odbioru dziecka z placówki informując o powodach. Jeżeli rodzic nie może w trybie pilnym odebrać dziecka, wyznacza inna osobę do jego odbioru (upoważnienie telefoniczne).
- W przypadku ignorowania prośby o odbiór dziecka podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
- Opiekun grupy, jeśli to możliwe, przeprowadza dzieci do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, zabawek).
- Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika przedszkola, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną i rękawiczki.
- Rodzic izolowanego dziecka lub inna osoba do tego upoważniona, odbiera dziecko z przedszkola z izolatki, w którym oczekuje i zobowiązany są do niezwłocznego udzielenia informacji zwrotnej o stanie zdrowia dziecka, wychowawcy lub Dyrektorowi placówki.
- W przypadku wystąpienia u pracownika przedszkola będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia i opuszcza miejsce pracy. Kontaktuje się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia, dzwoni pod numer 999 lub 112 i informuje, że może być zarażony koronawirusem. Dotyczy to również pracownika, który przebywając w domu zauważył niepokojące objawy. Do czasu ustalenia diagnozy pracownik nie podejmuje pracy na stanowisku.
- Tryb postepowania wobec podejrzenia zakażenia u dziecka jest adekwatny do pkt. 10.
- Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną (numer znajduje się na tablicy ogłoszeń w przedszkolu) i wprowadza do stosowania na terenie placówki instrukcji i poleceń przez nią wydawanych.
- Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez daną osobę, jest myte i dezynfekowane, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
- Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.
- Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
- W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniu w placówce, dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.
Przepisy końcowe
- Procedury bezpieczeństwa obowiązują w przedszkolu od dnia 01 września 2021 do czasu ich odwołania.
- Wszyscy pracownicy przedszkola i rodzice zobowiązani są do ich stosowania i przestrzegania.